DEŇ ZEME   22.4

Mnohí z nás určite nevedia, čo je ten „Deň Zeme“, kedy nastane a čo sa bude diať. Kedy bude potrebné zachrániť našu planétu pred jej zánikom. Ja si myslím, že ten „Deň Zeme“ práve nastal, a preto sa musíme spoločne snažiť o to, aby sme ho využili naplno, aby aj budúce generácie mohli piť čistú vodu a dýchať zdravý vzduch. Znečistenie nášho životného prostredia ohrozuje vzduch i vodu. Obmedziť to môžu len medzinárodné platné zákony a spoločné úsilie ľudí. Uvediem pár príkladov, aby bolo jasné, proti čomu máme bojovať a čoho sa strániť.
Prírastok podielu kysličníka uhličitého v atmosfére, ktorý je dôsledkom spaľovania uhlíkatých palív, by mohol spôsobiť nebezpečné otepľovanie našej planéty.
Kyslé dažde obsahujú jedovaté splodiny z tovární a áut. Môžu rýchlo poškodiť rastlinstvo. Jedným z opatrení je používanie bezolovnatého benzínu, alebo nahradenie benzínovej nádrže za nádrž na propán-bután.
Halogénne uhľovodíky (freóny), aké sa donedávna používali pri výrobe sprejov či chladničiek, poškodzujú ozónovú vrstvu atmosféry. Riešením je náhrada inými zlúčeninami.
Oceány, moria a rieky sú znečisťovanie priemyselnými odpadmi, ktoré ohrozujú ryby a znehodnocujú pitnú vodu.
K zvyšovaní kysličníka uhličitého popri spaľovaní fosílnych palív prispieva, aj vyrubovanie lesov, lebo lesy absorbujú kysličník uhličitý.
Výsledkom činností ľudí je aj ohrozenie mnohých druhov rastlín a živočíchov, ku ktorým sa správame egoisticky a hrozí im vyhynutie. Vlády a svetové organizácie bojujú proti tomuto nebezpečenstvu, ale je nevyhnutné , aby aj každý jeden z nás pomáhal zachrániť našu flóru a faunu.
Každý rok sa územie dažďových pralesov zmenšuje o plochu veľkú ako Švajčiarsko. Stromy sa rúbu nielen na drevo, ale aj v záujme ťažby nerastných surovín alebo poľnohospodárstva.
Rast veľkých miest a rozvoj priemyslu prispievajú k vyčerpávaniu svetových zdrojov uhlia, ropy a zemného plynu. Aj preto ľudia budú musieť nájsť a využívať nové zdroje energie.
Sila vetra môže poháňať vrtule veterných elektrární a vyrábať energiu.
Stále sa uskutočňujú pokusy o najlepšie využitie energie oceánov a riek.
Nové palivá možno vyrábať z rias, rastlín, liehu, dokonca aj z hnoja.
Slnečné lúče môžu slúžiť v pozemných elektrárniach.
Spájaním jadier možno získať obrovské množstvo energie bezpečnejšie a ekologickejšie ako v dnešných jadrových elektrárniach, tento postup sa nazýva jadrová fúzia.Napríklad by sa na mesiaci dali dobývať nerastné suroviny, alebo obrovské slnečné elektrárne by mohli z obežnej dráhy zásobovať Zem elektrickou energiou.
Musíme teda využiť tento čas na to, aby sme sa všetci pričinili k zachráneniu našej krásnej planéty v záujme našej spoločnej budúcnosti. .

Vesmír by mohol poskytnúť užitočné nové zdroje.

 

                                     

                             


 

                     

 

                                                   

 

                                    


Deň zeme

Dátum: 25.05.2012

Vložil: Lejka

Titulok: psik

mam rada vsetky sviatky a hlavne den deti

Odpovedať

—————